‘Twee tot drie overnames per jaar’

Mark Bos in de productiehal van Boer & Van Wijk in Hendrik-Ido-Ambacht, het bedrijf dat het meest recent onderdeel werd van Signmeesters. Foto: Fred Libochant Fotografie

Als complete nieuweling betrad Mark Bos nog geen drie jaar geleden de signbranche. Sindsdien is de markt aardig opgeschud. Inmiddels staat hij aan het hoofd van Signmeesters, een groep signbedrijven die elk onder eigen naam en expertise actief zijn in de wereld van visuele communicatie. Volgens hem worden de beoogde synergievoordelen nu al zichtbaar en de ambities zijn groot. “Twee tot drie overnames per jaar.” Een getal op de horizon? “Wij denken dat tegen 2030 een omzet van 50 miljoen in deze sector heel realistisch is.”

Door: Wouter Mooij

‘Buy & build-strategie’ van Mark Bos krijgt vorm met Signmeesters

Twee jaar geleden spraken we voor het eerst met Mark Bos, de voormalig politieagent die de signbranche betrad en eerder als ondernemer al succesvol was in de motorkleding-business. Hij had enige tijd daarvoor, met partners, de Signpres Group opgericht en legde uit hoe hij via een zogenoemde ‘buy & build-strategie’ ook relevant wilde worden in de signbranche. Inmiddels zijn we verschillende acquisities verder en is de naam Signpres gewijzigd in Signmeesters. Tijd om een tussenbalans op te maken. We ontmoeten Mark bij Boer & Van Wijk in Hendrik-Ido-Ambacht, het bedrijf dat het meest recent onderdeel werd van Signmeesters.

Peter de Jong (links) runt Boer & Van Wijk en zet samen met Mark Bos (rechts) de strategie uit.
Peter de Jong (links) runt Boer & Van Wijk en zet samen met Mark Bos (rechts) van Signmeesters de strategie uit. Foto: Fred Libochant Fotografie

Andere naam

“Waarom we de naam hebben gewijzigd in Signmeesters? Verandering van inzicht”, stelt Mark, die de signbranche de afgelopen twee jaar als heel veelzijdig én complex heeft leren kennen. “Ik leer nog iedere dag.” Signpres was een samenvoeging van siging en presenteren, want de groep begon met Europel Business Products, een groothandel in display- en presentatieproducten in Breda. Maar na de acquisitie van Mcart creative signmaker eind 2023, ontdekte hij al snel dat er meer synergiën mogelijk zouden zijn door meer van dat type bedrijven toe te voegen. De focus verschoof richting uitvoerende signbedrijven, omdat de jonge ondernemer zag dat hij daar persoonlijk én als groep de meeste waarde kan toevoegen. Want als Mark een ding heeft geleerd de afgelopen twee jaar, dan is het dat de signbranche heel breed is – “het schuurt tegen print en drukkerijen aan” – en er veelal projectmatig wordt gewerkt. Kenmerkend is dat er veel marge gemaakt kan worden door de combinatie van uren en opslag op materialen. Ook verbaast het hem hoe versnipperd de totale markt eigenlijk is. De rode draad is volgens hem echter: een branche waarin vakmanschap, mensen en materialen (en de kennis daarover) heel belangrijk zijn. “De naam Signmeesters sluit beter aan bij onze ambities en straalt het vakmanschap uit dat toch typerend is voor deze branche.”

Mark Bos wil de komende jaren gestaag verder bouwen aan Signmeesters: “De kunst is de juiste bedrijven aan ons model te koppelen.”
Mark Bos wil de komende jaren gestaag verder bouwen aan Signmeesters: “De kunst is de juiste bedrijven aan ons model te koppelen.” Foto: Fred Libochant Fotografie

Dezelfde visie

De naam mag dan zijn veranderd, de visie is dezelfde gebleven, verzekert Mark. “Een groep bouwen met sterke bedrijven in de signsector, die aan de ‘voorkant’ allemaal hun eigen identiteit behouden. Want wij geloven in lokaal ondernemerschap.” Signmeesters wil het beste van twee werelden verbinden, legt Mark uit: het vakmanschap en de flexibiliteit van lokale signbedrijven combineren met de structuur en slagkracht die nodig is voor landelijke projecten.

Formule Signmeesters
Signmeesters is een initiatief van Mark Bos en Findyour Equity Partners. Als actieve investeerders richten zij zich op het bouwen van een sterk collectief van signbedrijven, met ruimte voor zowel organische groei als gerichte overnames.

Europel (Breda) was de eerste loot aan deze boom en voert een compleet assortiment communicatiedragers en presentatiemiddelen voor de zakelijke markt en de horecasector. Mcart (Alblasserdam) was eind 2023 het eerste signbedrijf dat zich schaarde onder de paraplu van Signmeesters. Daarna volgden in 2025 Van Mil & Van Mil (Oirschot), Twee Reclame (Alphen aan den Rijn) en Boer & Van Wijk (Hendrik-Ido-Ambacht).

Potentiële overnamekandidaten zijn signbedrijven met een sterke lokale naam waar de ondernemer zelf of een manager (of enkele medewerkers) het bedrijf operationeel kunnen voortzetten. “Want ik kan dat niet. Ik heb twee linkerhanden, te weinig vakinhoudelijke kennis en ben ook niet technisch. Het zou een zeer slecht idee zijn om mij op die stoel te zetten in een signbedrijf. De operationele verantwoordelijkheid en continuïteit moeten geborgd zijn”, aldus Mark Bos. “Ondernemers doen er goed aan die verantwoordelijkheid al jaren vóór de beoogde verkoop lager in de organisatie neer te leggen. Als ondernemer moet je misbaar kunnen zijn.”

Omdat een bedrijf ook niet te afhankelijk mag zijn van één persoon, geniet een personeelsbestand van vijftien medewerkers of meer de voorkeur. “In de praktijk zien we dat meestal vanaf 2 miljoen euro omzet de schaal groot genoeg is om voor ons interessant te zijn”, aldus Mark. Signmeesters hanteert geen bovengrens. Het gros van de bedrijven dat komt bovendrijven, zit echter tussen de 2 en 5 miljoen euro omzet. “Een specialisme of sterk zijn in een niche is een pre, omdat het dan ook daadwerkelijk iets toevoegt aan de groep.” Ondernemers krijgen ondersteuning waar nodig, maar behouden hun autonomie en identiteit.

De ‘buy & build-strategie’ betekent in dit geval acquireren van middelgrote bedrijven, samen in een groep zetten en vervolgens aan de ‘achterkant’ efficiëntieslagen maken en synergievoordelen bevorderen. Dat begint met een groter inkoopvolume, waardoor je als groep interessanter bent voor leveranciers. “Daarnaast hebben we een financiële afdeling die centraal de administratie regelt, een inkoopafdeling die ook in China materialen voor ons kan sourcen en ook de HR-activiteiten zijn geconcentreerd op één plek.” Op deze manier faciliteert de groep de aangesloten bedrijven. “Ze krijgen meer focus op het vakmanschap doordat wij ze op de vervelende randzaken ontzorgen, waardoor er meer ruimte is om te ondernemen.”

“Wij denken dat tegen 2030 een omzet
van 50 miljoen euro realistisch is”

Liever lezen dan luisteren? In de podcast SignTalk deelt Mark Bos zijn visie op de signbranche en vertelt over de ‘buy & build-strategie’ van Signmeesters en de verdere ambities van de groep. (Het artikel gaat verder onder de podcast).

Mark Bos, ceo van Signmeesters, deelt in de podcast SignTalk zijn kijk op de signbranche.
(klik op de afbeelding om te beluisteren in je browser)

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Blijf op de hoogte met onze nieuwsbrief

Met de gratis wekelijkse nieuwsbrief van Sign Benelux ben je altijd op de hoogte van het nieuws uit de signbranche, ontwikkelingen, acties en aanbiedingen.