Bij Troostwijk-Vavato werd eind december een faillissementsveiling gelanceerd van Neon Design. Dit in lichtreclames en signalisatie gespecialiseerde bedrijf in Ternat (Vlaams-Brabant) was een gevestigde naam in de signindustrie, maar heeft het niet gered. Het faillissement kadert een grotere faillissementsgolf in de Belgische metaalverwerkende industrie, aldus het veilinghuis.
Dat de Belgische economie in zwaar weer verkeert, is een understatement. Uit de maandelijkse faillissementsstudie van zakelijk informatiebedrijf Graydon blijkt dat in november meer bedrijven dan ooit de boeken neerlegden. Een stijging van om en bij de 15% werd opgetekend, iets wat ze bij online veilinghuis Troostwijk-Vavato ook dagelijks merken. Het aantal insolventiedossiers piekt als nooit tevoren.
In november 2025 gingen maar liefst 952 bedrijven over de kop, goed voor een stijging van 14,84% in vergelijking met een jaar eerder. Vooral de bouw- & transportsector blijken daarbij hard getroffen. “We merken inderdaad dat de bouwsector klappen krijgt en dat heel wat ondernemers er de brui aan geven”, geeft Jeroen De Ryck, manager Insolvency, bij Troostwijk-Vavato aan.
“Maar de crisis gaat een stuk breder dan dat. Zo handelen we nu samen met de curator het dossier van Huysmans Metalen, een metaalverwerkend bedrijf in Schoten af. Dit familiebedrijf heeft het exact honderd jaar volgehouden, maar de buitenlandse concurrentie en stijgende energieprijzen waren niet langer houdbaar.”
Neon Design
Het is maar één voorbeeld van de tientallen insolventiedossiers die maandelijks bij het online veilinghuis belanden. Vooral in de hoek van bouw, transport en metaal vallen momenteel de klappen.
De Ryck: “In onze niche gaat het altijd om pieken en dalen, maar op dit moment is het alle hens aan dek. Zelf een bekende naam als Neon Design, gespecialiseerd in lichtreclame voor toonaangevende namen als BMW, McDonald’s, ING en Colora, ontsnapte niet aan de malaise.”
Leon Beeckman startte ruim vijftig jaar geleden het lichtreclame-installatiebedrijf LSP. In 1982 werd LSP Beeckman Zonen NV (met Neon Design als commerciële benaming) onder impuls van de zonen Jean-Pierre en Alain Beeckman opgericht.
Op 10 november 2025 is Neon Design door de rechtbank in Brussel failliet verklaard. Door de curator werd geen overnamekandidaat gevonden en daarom gaan alle (metaalverwerkende) machines binnenkort (13 januari) in veiling. “Een jammer verhaal, maar anderzijds biedt het ook kansen aan andere ondernemers om voor een prikje kwalitatieve machines op de kop te tikken. De slogan: ‘de ene zijn dood is de ander zijn brood’, past soms perfect bij onze sector”, geeft De Ryck mee.
Zakelijk en menselijk leed
Volgens De Ryck is het niet alleen voor de zaakvoerders een bittere pil om te slikken, ook medewerkers verliezen vaak hun baan. “Zo gingen er bij Huysmans elf jobs verloren, terwijl er bij Neon Design ook een veertigtal mensen op straat werden gezet. In het laatste geval hebben we er samen met de curator nog alles aan gedaan om een overnemer te vinden en zo jobs te redden – iets waar we trouwens altijd naar streven – maar helaas kwam er geen overnemende partij op de proppen.”
Trendrapport
Recent lanceerde Troostwijk-Vavato ook een trendrapport over de moeilijkheden waarmee Belgische bouwbedrijven kampen en de massale herstructureringen. Dit trendrapport vind je hier.