In januari van dit jaar is Nederland geteisterd door een zeer zware storm. Het nieuws was er vol van want in het land was er bijzonder veel schade aangericht. Ook buitenreclame heeft het toen moeten ontgelden en gebleken is dat bij stormschade met de klant vlot discussies over de aansprakelijkheid ontstaan.
Aan Si’bon zijn in de weken erna vragen gesteld over wie in dit soort situaties feitelijk opdraait voor de schade. Kunnen de kosten voor het schadeherstel worden verhaald op het signbedrijf dat destijds de sign plaatste of zijn de kosten voor rekening van de eigenaar van de sign?
Dat is een vraag waar niet zomaar een standaard antwoord op kan worden gegeven. Voor aansprakelijkheid moet in ieder geval vast komen te staan dat de sign niet aan de eisen voldeed. Uiteraard moet buitenreclame tegen slecht weer bestand zijn. Maar een sign behoeft niet direct ondeugdelijk te zijn als het schade heeft opgelopen bij een zware storm of orkaan.
Overigens zijn de twee belangrijkste soorten schade: schade aan de sign en schade veroorzaakt door de sign aan bezittingen van derden.
Probeert men de schade aan de sign te verhalen op het signbedrijf dan heeft dat alles te maken met productaansprakelijkheid. Dit verhaalsrecht kan het signbedrijf beperken door daar bij de opdracht afspraken over te maken, zoals: een garantietermijn definiëren of aansprakelijkheid voor bepaalde soorten gebreken uitsluiten (schade bij storm boven een bepaalde windkracht). Verder valt te denken aan een onderhoudsplicht voor de eigenaar. Een garantietermijn wordt in zo’n situatie dus een middel om discussies te beperken. De algemene voorwaarden voor het erkende signbedrijf bevatten bepalingen die hierop betrekking hebben.
De verantwoordelijkheid van een sign behoort bij de eigenaar te liggen, omdat die doorgaans de sign onder zijn toezicht heeft. Raadzaam is een onderhoudscontract af te sluiten zodat ervoor gezorgd kan worden dat de sign altijd in een goede conditie is. Dit voorkomt schade.
Misschien wel het belangrijkste is om bij de oplevering van een sign de klant dwingend te adviseren het reclameproject mee te verzekeren met de opstal (voor bouwborden gaat dat anders). Het kost niet veel en voorkomt veel discussies tussen klant en signbedrijf!
Schade van derden kan verband houden met eventuele ondeugdelijkheid van de sign. De eigenaar is dan aansprakelijk voor deze schade. Deze zou dit kunnen verhalen op de eigen aansprakelijkheidverzekering. Probeert de eigenaar toch de schade te verhalen op het signbedrijf dan is het ook hier van belang vooraf maatregelen te treffen door onder andere het gebruik van leveringsvoorwaarden. Bij particulieren is dat moeilijker dan bij bedrijven. Eventueel kan het signbedrijf een beroep doen op haar Aansprakelijkheidsverzekering.
Ron van Rijssel

