Per 1 januari 2026 geldt in Nederland een verbod op contante betalingen vanaf € 3.000 voor goederen. Dit moet het moeilijker maken voor criminelen om geld wit te wassen.
Het verbod geldt alleen voor transacties met of tussen handelaren in goederen, zoals winkeliers. Particulieren die iets verkopen aan een andere particulier, bijvoorbeeld via Marktplaats, vallen niet onder dit verbod.
Het verbod geldt voor alle ondernemers die goederen aan- of verkopen. Er zijn geen uitzonderingen voor specifieke sectoren.
Europees verbod per 2027
Het verbod geldt niet voor het aanbieden van diensten. In 2027 komt er Europese regelgeving waardoor er ook een verbod komt op contante betalingen voor diensten. Het Europees verbod geldt voor contante betalingen vanaf €10.000. Landen mogen zelf een grens onder de €10.000 vaststellen. In veel EU-landen bestaan al grenzen voor contante betalingen, maar die zijn per land verschillend.
Toezicht en handhaving
Bureau Toezicht Wwft (per 1 januari 2026 Dienst Financiële en Economische Integriteit) gaat toezicht houden op de naleving van het verbod. Na drie jaar is er een evaluatie naar de werking van het verbod. Het Bureau Toezicht Wwft onderzoekt ook de omzeiling van het verbod. Daarnaast hebben ze een leidraad gemaakt met meer informatie voor handelaren over dit verbod.
Handelaren in goederen zijn nu al verplicht om cliëntenonderzoek uit te voeren bij contante betalingen vanaf € 10.000. Ongebruikelijke transacties bij contante transacties vanaf € 10.000 of meer moeten zij melden. Deze verplichting vervalt voor veel handelaren met de invoering van het verbod. Dit zorgt voor minder administratieve lasten bij deze ondernemers.
Acceptatieplicht contant geld
De Eerste en Tweede Kamer hebben een voorstel aangenomen voor een acceptatieplicht van contante betalingen tot € 3000. Het streven is dat de acceptatieplicht in 2027 gaat gelden.
Kijk voor meer informatie over dit onderwerp op de site van de rijksoverheid.

